КОЛИ З'ЯВИЛАСЯ ПОЛІГРАФІЯ?
Коли з'явилася поліграфія


Поняття “поліграфія” походить від поєднання грецьких слів – “графо” - написання і «логос» - багато. Сьогодні так називається галузь промисловості, яка виробляє друковану продукцію різного роду в великих кількостях.

Багато тисячоліть людство намагалося зберігати знання на різних носіях. Це були написи, вибиті на камені, нанесені на берестяні грамоти, пергамент, глиняні та бронзові пластини, дерев'яні навощені дощечки, листи папірусу, тканину.

Щоб збільшити кількість копій, винайшли трафарети. Ще в стародавній Полінезії тубільці в якості основи використовували листя бананового дерева, через прорізані отвори наносили фарбувальний склад і друкували численні “тала” на корі дерев. За цим же принципом працює шовкографія, винайдена в Китаї тисячі років назад.

В історії відомий факт виготовлення церковним сторожем Лауренсом Костером в 1440 році дерев'яних заготовок з вирізаними літерами, за допомогою яких він спочатку робив відбитки на папері, а потім став відливати знаки зі свинцю і олова.

У XV столітті методом глибокого друку робили відбитки з гравірованих пластин з міді. Таким чином робили гральні карти.

Офіційно початком безперервного друкування вважається XV століття, саме тоді золотих справ майстер Гутенберг сконструював дерев'яний прес, створив складальні шрифти на літерах - металевих брусочках. Опукла частина з одного кінця являє собою букву іншим кінцем. Спочатку бруски були дерев'яними, але розбухали від вологи і ламалися, через що були замінені на металеві. Вчений працював в Страсбурзі і Майнці, але повинен був постійно остерігатися звинувачень в єресі і служінні дияволу. Всі рукописи зазвичай переписувалися ченцями, це було джерело доходу, а зачатки поліграфії безумовно представляли для них загрозу позбавлення заробітку. З цієї причини перша надрукована Біблія була спалена в Кельні.

Першими книгами стали невеликі брошурки. У 1450 році до Гутенберга приєднався Йоганн Фуст, який оплатив видання Біблії на латині. Вона і вважається першою книгою, виданою і розмноженої у великій кількості примірників методами поліграфії.

Друк став розбиватися на окремі операції із виготовленням шрифтів, набором, безпосередньо печаткою.

Ручний процес замінився на машинний у 1875 році у Великобританії. Там була сконструйована прес-машина, яка за допомогою зміщення циліндра переносила зображення з каменю на метал. Перехідним матеріалом спочатку служив картон, згодом замінений на гуму. Завдяки м'якій гумі виявилося, що методом зміщеного процесу можна друкувати на папері.

25 лютого 1573 р. Іваном Федоровим у Львові було засновано одну із перших українських друкарень. Є припущення, що, швидше за все, вона була розташована на вул. Краківській, 4. За версіями деяких істориків, І. Федоров привіз до Львова вже готову друкарню з білоруського Заблудова, де він працював до того. Для того, щоб забезпечити роботу друкарні, яка потребувала значних коштів, Федоров заохочував до фінансування її роботи львівських міщан, мешканців передмістя і окремих представників духовенства.

Із вищеназваними прошарками суспільства було погоджено видання першої книги у 1574 році – “Апостола”. Її тираж був близько 1 000 примірників, вона стала першим відомим українським виданням. На той час був відомий загальноприйнятий український правопис, саме його і було взято для друку. Саме на книзі “Апостол” було засвідчено використання друкованої марки майстра. В один рік із згаданою книгою у Львові було створено “Буквар” І. Федорова, який посів місце першого українського підручника граматики старослов'янської мови. У 1575 році друкар переїжджає до Острога, де починає працювати над новими задумами.

Такий спосіб, як друк на металевих пластинах, використовується і досі. Лінотипи були поширені ще у ХХ столітті. Лінотипіст, набираючи текст, відливав на лінотипах брусочки з буквами. Шматочки металу із літерами складалися у рядки, впорядковувалися в рами, і цей набір давав можливість робити багато відтисків. У такий спосіб друкувалися газети. Згодом металевим формам давали друге життя, переплавляючи їх для нового друку.

Форма швидкого замовлення
Візитки
Повернутись до вибору продукції

Розмір:
100х500 мм
Тираж, шт:
10000 шт.
Вартість, грн:
280,00
Контактна інформація:
* Поля обов'язкові для заповнення
Прикріпити макет
*Максимальний розмір файлу: 49 МБ
Замовити макет
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ДИЗАЙНЕРА
*Додатково оплачується вартість макету після узгодження з дизайнером
ОПЛАТА

Замовити рахунок з ПДВ
Оформити замовлення

Ваше замовлення успішно відправлено для опрацювання менеджером компанії.

Ми сконтактуємо з Вами у найкоротший час для узгодження деталей.

Дякуємо за Ваш вибір!

Ваше замовлення завантажується на наш сервер.
Дякуємо за очікування.

*Після успішного завантаження - форма "оформлення замовлення" автоматично зачинеться.